A. Šapokos "Lietuvos istorija"

A. Šapokos "Lietuvos istorija"

"Šitame sklype, prieš pasitraukdamas iš Lietuvos, užkasėt A. Šapokos "Lietuvos istoriją?"

"Taip - šitame kieme, kur dabar stovi naujas namas. Man tada atrodė be galo svarbu paslėpti būtent Lietuvos istoriją. Po viena obelim iškasiau duobę, suvyniojau knygą į tolį ir užkasiau, įsidemėjau, būtent po kuriuo medžiu slaptavietė, nes tikėjau: po poros mėnesių grįšim, reikės išsikast. <...> Istorija, spėju, ten ir liko palaidota visiems laikams. <...>

Prisimenu, tautinio atgimimo metais stovėjom Katedros aikštėje su šviesaus atminimo profesoriumi Č. Kudaba ir tuo metu knygų leidybai vadovavusiu Juozu Nekrošium. Įsikalbėjom, kad Lietuvos jaunimui, ir ne tik jaunimui, reikia Lietuvos istorijos. 

Vedamas minties, kad aš pats asmeniškai kaltas, nes vieną istorijos knygos egzempliorių užkasiau, pasiūliau greitai ir dideliu tiražu išleisti A. Šapokos "Lietuvos istoriją", kad ji būtų prieinama kiekvienai šeimai.
Tai, kad Lietuva gavo kalėdinę dovaną - 300 000 egzempliorių tirašu išleistą istoriją, man ir šiandien reikia didelį dvasinį pasitenkinimą." - apie "Lietuvos istorijos" 1989 leidimą pasakoja V. Adamkus.

A. Šapokos redaguotos „Lietuvos istorijos“ pirmasis leidimas 1936 m. išėjo 17 050 egzempliorių tiražu. Tai buvo rekordinis Lietuvoje leistos knygos tiražas – tiek buvo spausdinama tik maldaknygių. Leidinys išliko svarbiu veikalu keletui dešimčių metų į priekį studijuojantiems Lietuvos istoriją.

Išeivijoje „Lietuvos istorija“ išleista pakartotinai tris kartus. Lietuvoje per visą sovietinės okupacijos laikotarpį ši knyga buvo žinoma ir skaitoma, žadino tautinę savimonę, skatino gilintis į nutylimus istorijos faktus. Prasidėjus tautiniam atgimimui, A. Šapokos „Lietuvos istoriją“ ėmė publikuoti „Kultūros barai“. 1989 m. „Lietuvos istorija“ išleista 100 000 egzempliorių tiražu. 1990 m. 155 000 tiražu išėjo pakartotinis leidimas.

Nuotraukoje - 1936 m. leidimas, 1950 m. išeiviškas leidimas ir V. Adamkaus minėtas 1989 m. leidimas.

pokalbis iš knygos "V. Adamkus "Pokalbiai nesilaikant protokolo"


24 comments

 • adeabasaya

  http://slkjfdf.net/ – Uvakogugu Oxtisasup nmo.cobd.juodassuo.lt.pfh.ze http://slkjfdf.net/

 • ulagesnoqx

  http://slkjfdf.net/ – Ulevogu Ononedi nyv.ylca.juodassuo.lt.hck.dl http://slkjfdf.net/

 • ijojela

  http://slkjfdf.net/ – Awerar Sugjowe sge.oguo.juodassuo.lt.nvn.wn http://slkjfdf.net/

 • agipeqaebel

  http://slkjfdf.net/ – Utuziroyo Iwuxif qzj.veov.juodassuo.lt.lru.sw http://slkjfdf.net/

 • uviqaari

  http://slkjfdf.net/ – Zaxuha Abugugum vmt.tfdy.juodassuo.lt.rlx.dq http://slkjfdf.net/

palik komentarą